«

»

Sty 14

Alergia na jajka, czy idzie w parze z alergią na mleko?

Czy zdarzyło Ci się zauważyć na swojej skórze plamy, krosty lub przebarwienia tuż po zjedzeniu jajka? Być może masz całkiem inne objawy, takie jak swędzenie skóry, duszności, ogólne odczuwanie dyskomfortu? Być może jest to alergia na jajka, lub też alergia na nabiał.

O ile w tak niekorzystny sposób działają na Ciebie (lub na Twoje dziecko) same jajka, to problem jest niewielki, gdyż wyeliminowanie ich z diety nie stanowi wielkiego problemu, natomiast jeśli problem jest szerszy i nosi nazwę alergia na nabiał, to problem staje się nieco większy.

Alergia na jajka – dlaczego to nas uczula?

Białko jaja kurzego zawiera wiele alergenów, które łatwo uczulają, najczęstsze z nich to: owoalbumina, owomukoid, owotransferyna, lizozym. Szacuje się, że na alergię na jajka może dotykać nawet 20% dzieci do drugiego roku życia.

Dlatego przypadku dzieci, zaleca się nie wprowadzać jajek do diety dziecka, minimum do 10 miesiąca życia, a jeśli dziecko ma skłonności do alergii, to warto wstrzymać się znacznie dłużej.

Do poważniejszych objawów alergii na jajko należą następujące zjawiska: zapalenie jamy ustnej, problemy z układem pokarmowym (bóle, niestrawności), wysypka, zapalenie spojówek, katar, duszności, a nawet astma.

Problemu jakim jest alergia jajka nie należy bagatelizować, gdyż w przeszłości może się przekładać także na obniżoną odporność.

Dlaczego skoncentrowaliśmy się głównie na problemie wśród dzieci? Okazuje się, że alergia na jajko dotyka głównie dzieci, wśród dorosłych jest to bardzo niewielki odsetek.

Alergia na nabiał

To nieco poważniejszy problem, gdyż w tym przypadku poza jajkiem, nie można spożywać także mleka, serów i innych produktów mlecznych.

Najczęstsze objawy to: wymioty, biegunka, kolka, krwawienie z odbytu, kaszel, przyśpieszony oddech, przekrwienie nosa.

Pomoc specjalisty

Jeśli masz podejrzenia iż Ty lub Twoje dziecko jesteście alergikami, najlepiej skontaktować się ze specjalistą. Czym prędzej poradź się nas na alergikus.pl

 

1 comment

4 pings

 1. bauletto gucci

  jaja da się ominąć ale mleko chyba nie więc jestem za odczulaniem

 1. Czy alergia na mleko istnieje poważna | Visium Blog

  […] realne, że masz alergię na mleko. Jednakowo często jak alergie na mleko ale, występuje u nas alergia na jajka. Jest ona podobna do tej wcześniejszej, bo w mleku i w jajach kurzych znajdują się analogiczne […]

 2. Sprawdź czyli masz plamę białkową

  […] że masz alergię na mleko. Podobnie nagminnie jak alergie na mleko ale, występuje u nas alergia na jajka. Jest ona pokrewna do tej wcześniejszej, gdyż w mleku i w jajach kurzych znajdują się pokrewne […]

 3. Chłodnictwo klimatyzacja i wentylacja » Blog Archive » Sprawdź lub masz zmazę białkową

  […] że masz alergię na mleko. Jednakowo często jak alergie na mleko ale, następuje u nas alergia na jajka. Jest ona analogiczna do tej wcześniejszej, bo w mleku i w jajach kurzych znajdują się podobne […]

 4. Czy alergia na mleko jest poważna | Westering Full Gospel

  […] realne, że masz alergię na mleko. Równie nagminnie jak alergie na mleko ale, zachodzi u nas alergia na jajka. Jest ona analogiczna do tej wcześniejszej, gdyż w mleku i w jajach kurzych znajdują się […]

Dodaj komentarz